Online

Proč je internetová bezpečnost tak důležitá


O tom, že internet není zrovna bezpečným místem, není sporu. Jistě, lidé na to často zapomínají, neboť si myslí, že za anonymitou počítačové identity se jim nemůže nic stát. Ukazuje se však, že opak je pravdou, a o dané osobě toho lze zjistit z jejích příspěvků poměrně dost. Dost na to, aby se nálsedně mohla případně stát obětí útoku.

 

I to je důvod, proč rozhodně nezaškodí projít si základní pravidla internetové bezpečnosti. Ta jsou navržena tak, aby se riziko pokud možno minimalizovalo, což by mělo být velké plus pro nás všechny, bez ohledu na to, zda máme trvalé připojení k internetu či nikoliv.

 

internet je dnes všude

 

Tím prvním je samozřejmě kvalitní antivirový program. Těch je na internetu k dispozici mnoho, ovšem najít skutečně dobrý může být problém. V první řadě se vyhněme těm, které jsou zadarmo. Ty většinou nejenže nefungují, nýbrž nám často dávají falešně pozitivní zprávy, abychom si koupili placenou verzi, nebo se jedná přímo o podvod, kde z nás budou chtít dostat peníze v podstatě za nic.

 

Důležité je však také naše chování. Tím nejdůležitějším je stahovat pouze skutečně nezbytné soubory, a to jen a pouze z prověřených zdrojů. Je totiž velmi snadné k nim připojit virus, a mnozí to také tak dělají. Proto bychom měli být v tomto ohledu také opatrní. Každý soubor, který stáhneme, ať už se jedná o film, obrázek či cokoliv jiného, je nutné v tomto ohledu dobře prověřit.

 

internetová bezpečnost je důležitá

 

Pak je zde také to, co o sobě na internetu prozrazujeme. Mnoho z nás si ani neuvědomuje, co vše o sobě zveřejňuje. Nejde jen o naše jméno či místo pobytu, nýbrž také o naše zájmy a záliby. I ty mohou totiž někteří lidé využít k tomu, aby nás podvedli. Je proto potřeba být neustále ve střehu.

 

To vše se samozřejmě týká především dětí. Jistě, neznamená to, že bychom jim měli přístup na internet zakazovat – určitou technologickou gramotnost v dnešním světě potřebují. Rozhodně je však nutné dávat na ně velký pozor.